Տնային պայմաններում պատրաստված պահածոները վտանգավոր են
Տնային պայմաններում և սխալ պատրաստված պահածոները կարող են առաջացնել լուրջ առողջական խնդիրներ, երբեմն էլ ճակատագրական հիվանդություն`բոտուլիզմ։ Թունավորումներից, ու մասնավորապես, բոտուլիզմից խուսափելու համար ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը խորհուրդ է տալիս խուսափել տնական պահածոների պատրաստումից ու օգտագործումից և օգտվել բացառապես գործարանային պայմաններում պատրաստված  պահածոներից։
Բոտոլիզմ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ բոտուլիզմը լուրջ, պոտենցիալ ճակատագրական, բայց քիչ հանդիպող հիվանդություն է: Այս հիվանդության առաջացումը սովորաբար պայմանավորված է աղտոտված պահածոների մեջ խիստ ակտիվ նեյրոտոքսինների պարունակությամբ։  Ախտանիշները սովորաբար հայտնվում են ազդեցության պահից 12-36 ժամ հետո (առնվազն՝ 4 ժամ, առավելագույնը՝ 8 օր): Առաջնային ախտանիշներն են ուժեղ հոգնածությունը, թուլությունն ու գլխապտույտը, որոնց սովորաբար հաջորդում է մթագնած տեսողությունը, բերանի խոռոչի չորացումը և կուլ տալու ու խոսելու դժվարությունը: Կարող են առաջանալ նաև փսխում, լուծ, փորկապություն և փքվածություն, հիվանդության զարգանալուն զուգահեռ՝ մարմնի տարբեր մասերի թուլացում։ Ի վերջս մարմնի պարալիզը կարող է հանգեցնել շնչառության դժվարությունների կամ շնչարգելության: Ի դեպ, բուտուլիզմի ժամանակ ջերմաստիճանը չի բարձրանում, և գիտակցության կորուստ չի առաջանում:
Բոտուլիզմ քիչ է հանդիպում, բայց մահացության մակարդակը բարձր է, եթե արագորեն ճիշտ ախտորոշում չի արվում ու սկսվում բուժման գործընթաց։  Հիվանդությունը կարող է ճակատագրական լինել դեպքերի 5-10%-ի դեպքում:
Կանխարգելում
Այս սարսափելի հիվանդության կանխարգելումը հիմնված է պահածոների պատրաստման ճիշտ պրակտիկայի վրա: Բոտուլիզմը հնարավոր է կանխել մանրէային սպորների ինակտիվացիայով՝ ստերիլիզացման եղանակով, եռման միջոցով (օրինակ՝ ավտոկլավով), մանրէների աճն ու զարգացումը կանխող արդյունաբերական միջավայրում միայն։
Բնականաբար, տնային պայմաններում վերոհիշյալը հնարավոր չէ ապահովել․ պահածոյացված սննդամթերքը հաճախ չի բավարարում անվտանգության պահանջներին, հնարավոր չէ ապահովել մթերքի մանրակրկիտ մաքրումը, և հետևաբար, երաշխավորված չէ դրանց անվտանգությունը:
Այս ամենից ելնելով, ՀՀ ԱՆ-ը, բոտուլիզմից խուսափելու համար, բնակչությանը կոչ է անում ձեռնպահ մնալ տնային պահածոների սպառումից և նախապատվությունը տալ պահածոյացված արդյունաբերական արտադրությանը:
Տեղեկացնենք, որ Սիփան ապրանքանիշի բոլոր տեսակի պահածոներն ունեն երաշխավորված բարձր որակ, պատրաստվում են վերջին սերնդի տեխնոլոգիաներով ու սարքավորումներով, դրանցում բացառվում է թունավորման և այլ խնդիրների առաջացումը։

Неправильно приготовленные и приготовленные в домашних условиях консервы могут вызвать серьезные проблемы со здоровьем, а иногда могут послужить причиной тяжелого заболевания — ботулизма. Во избежание отравлений и, в частности, ботулизма, Министерство Здравоохранения Армении рекомендует избегать приготовления и потребления домашних консервов. Минздрав призывает отдавать предпочтение консервам промышленного производства.
Ботулизм
По данным Всемирной организации здравоохранения, ботулизм является тяжелой, потенциально смертельной, но относительно редкой болезнью. Появление этого заболевания обычно связано с содержанием в зараженных консервах высокоактивных нейротоксинов. Симптомы обычно появляются через 12-36 часов после воздействия (минимум 4 часа, максимум 8 дней). Основными симптомами являются сильная усталость, головокружение, слабость, обычно сопровождающиеся помутнением зрения, сухостью во рту, затруднением глотания и речи. Могут возникнуть рвота, диарея, запор и вздутие живота, по мере развития болезни - слабость в различных частях тела. Паралич может привести к затрудненности дыхания. Кстати, при ботулизме температура не повышается и потери сознания не происходит. Ботулизм встречается чрезвычайно редко, но показатели смертности высокие в случае, если не будет быстро поставлен правильный диагноз и незамедлительно предоставлено лечение. Болезнь может закончиться летальным исходом в 5-10% случаев.
Профилактика
Профилактика этого ужасного заболевания основана на надлежащей практике приготовления консервированных продуктов. Ботулизм можно предотвратить путем инактивации бактериальных спор путем стерилизации, кипячения (например, в автоклаве) или путем подавления бактериального роста в промышленных условиях. Естественно, что вышеупомянутое в домашних условиях невозможно обеспечить: консервированные продукты зачастую не отвечают требованиям безопасности, невозможно обеспечить тщательную очистку продуктов от загрязнения и, следовательно, их безопасность не гарантирована. Исходя из вышесказанного, Министерство здравоохранения во избежание ботулизма призывает население воздержаться от потребления домашних консервов и отдать предпочтение консервированному промышленному производству. Сообщим, что все виды консервов марки Сипан имеют гарантированно высокое качество, изготовляются по технологиям и оборудованию последнего поколения, их потребление исключает возникновение отравлений и прочих проблем.